Uzmanlar uyarıyor! Diyabet hastalığında %100 artış var!

Kasım ayının 14’ü Dünya Diyabet Günü olarak kutlanırken uzmanlar, diyabet hakkında uyarılarda bulundu. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Mehmet Hulusi Atmaca, diyabet hastalığının taşıdığı riskleri ele alırken Türkiye’de %100 artış olduğunu belirtti. Dünya genelinde yaklaşık 460 milyon insanın diyabet hastası bulunuyor.

DİYABET SIKLIĞINDA %100 ARTIŞ VAR!

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de tip 2 diyabet sıklığında artış görülüyor. Obezite sıklığıyla paralel olarak artış gösteren diyabet hastalığına karşı önlem alınması gerekiyor. Uzmanlar, Son 10 yılda ülkemizdeki diyabet sıklığının yüzde 100 artarak yüzde 15’e çıktığını vurguladı.

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANLAR DİKKAT ETMELİ!

Prof. Dr. Atmaca diyabet hastalığına dikkat çekmek için şunları ekledi: “Ailesinde özellikle birinci derece akrabalarında diyabet hastalığı olan, kilolu, hareketsiz yaşam, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, polikistik over sendromu, gebelik şekeri ve iri bebek doğurma öyküsü olan, kronik olarak kortizon ilaçları kullanımı gibi risk faktörleri olan bireyler diyabet açısından riskli bireylerdir. Riskli bireylerin yıllık olarak diyabet açısından takibi hastalığın henüz böbrek hastalığı, kalp hastalığı, görme kaybı ve sinir hasarı gibi komplikasyonları gelişmeden erken fark edilmesine ve uygun önlemlerin alınmasını sağlayabilir. Pandemi haline gelen diyabetin önlenmesi ve kontrol altına alınması sadece sağlık çalışanlarının sorumluluğuna terkedilmemeli, her birey kendi risklerinin farkında olarak sorumluluk üstlenmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx