Van Gogh’un kapalı otoportresi X-ray taramasıyla bulundu

Ressam Vincent Van Gogh’un daha evvelden bilinmeyen bir otoportresi, sanatkarın ‘Köylü Bayan Başı’ olarak bilinen yapıtın ardında bulundu. İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden evvel X-ray taramasından geçirdikleri yapıtta, otoportreyi tespit ettiklerini açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığına nazaran, uzmanlar, ‘Köylü Bayan Başı’ yapıtının gerisinde yer alan otoportrenin, karton ve yapıştırıcı katmanları ortasında gizlendiğini belirtti. Galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, Van Gogh’un tasarruf hedefiyle kullanılmış tuvallerin artlarını da kullandığını belirterek, “X-ray taramasına birinci baktığımızda natürel ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif zira Van Gogh’un ömrüne ilişkin bildiklerimize yeni bir kesim ekliyor” dedi.

Edinburgh’taki standa gelen ziyaretçiler, yapıtın X-ray taramasını görebilecek.

Küratör Frances Fowle, “Köylü Bayan Başı” yapıtıyla. Fotoğraf: İskoçya Ulusal Galerisi.

“Köylü Bayan Başı” isimli eser, 1960’ta Edinburgh’un önde gelen avukatlarından birinin armağanı olarak İskoçya Ulusal Galerisi’ne verildi. Yapıtta, Van Gogh’un 1883-1885 yılları ortasında yaşadığı, Hollanda’nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir bayan yer alıyor. Birkaç kere el değiştiren portre, 1923’te Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alındı. 1951’de ise eser İskoçya’ya geldi ve Alexander ve Rosalind Maitland’ın koleksiyonuna girdi. Akabinde da Ulusal Galeri’ye bağışlandı.