Yusuf Kaplan’dan Akit TV’de skandal kelamlar: ‘Laikler beyin özürlü’

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak muharriri Yusuf Kaplan, Akit’in televizyon kanalında konuk olduğu “Kürsü” isimli programında laiklik nefretini hakaretlerle lisana getidi.

Kaplan, programda “cemaat-tarikat”, “sekülerizm” ve “laiklik” tartışmalarına ait konuşurken laiklik için “Hegel söylemiş, sekülerizmin, laikliğin bir barbarlık biçimi olduğunu söylüyor ve buna karşı direnme kaynağının İslam medeniyeti olduğunu söylüyor” savında bulundu.

Kaplan, “İslami semiyolojik nizam olmasaydı Fener Rum Patrikhanesi İstanbul’un İslami kimliğini dümdüz edecekti, bunu anlamıyor beşerler. Salak millet. Laiklerin başı basmıyor. Beyinsiz adamlar. Beyin özürlü, beyin özrü olmasa laik olmaz zati. Beyin sorunu var ortada” dedi. 

ÖZÜR DİLEDİ

Kaplan, büyük reaksiyona neden olan tabirlerinin gündem olmasının akabinde toplumsal medya hesabı Twitter’da bir açıklama yaptı ve özür diledi:

“Türkiye’deki laiklik uygulamasının milletin burnundan getirdiğini, başörtüsü örneğinde olduğu üzere zulme dönüştüğünü söyledim, zorba laiklik anlayışını eleştirdim. Kimseyi aşağılayacak biri değilim. Canlı yayında söylediğim kelamlar niyetini aşmış. Özür dilerim.”