Antalya’da sel çiftçiyi vurdu: ‘Narenciye fiyatı artacak mı’ endişesi

Antalya’da dün gece saatlerinde başlayan ve gün boyu etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı, Aksu ve Serik ilçelerinde yaşanan su baskınlarının ardından İl Jandarma, AFAD, ve belediye ekipleri bölgede çalışma başlattı. 300 personel ve Kepez Belediyesi’nden 350 temizlik işçisi sel sularıyla kaplanan cadde, sokak, iş yeri ve evlerde temizlik çalışması yürütüyor.

“ÇİFTÇİNİN BÜTÜN EMEĞİ GİTTİ”

Serası zarar gören üretici Mehmet Özen dışarıya çıktığında suyu taştığını ve 15 dakika içinde serayı su bastığını söyledi. İhbar üzerine ekiplerin gelerek Düden Şelalesi’ne ulaşan derede genişletme çalışması yaptığını belirten Özen “45-50 dönümlük bir arazi var, ıspanak ve lahana ekiliydi. Bütün ürünler çamur ve su altıda kaldık, çok zarar verdi. Şükür canımıza bir şey olmadı” diye konuştu. Bir diğer üretici Ali Berik, yağmur yağdığı zaman mahalleleri birbirine bağlayan yolların göle döndüğünü söyledi. Berik, “Her yer taştı, çiftçinin bütün emeği gitti. Kanallarımız temiz değil. Şu an evlerimizi de sıkıntı yok ama akşam üzerine doğru yukarıda bulunan mahallelerden gelecek su birikintileri geldikçe belli olacak. İşimiz akşam belli olacak” dedi.

“FİYATLAR ARTACAK MI” ENDİŞESİ

Hem mevsim sebzelerinin üretildiği seralar zarar görürken hem de turunç, portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi narenciye ürünlerinin bulunduğu alanlar sular altında kaldı. Bu gelişmelerle birlikte birçok ürünlerinin zarar gördüğünü belirten birçok çiftçinin durumu, diğer vatandaşlarda da “Sebze ve meyvelere zam gelecek mi?” endişesi yarattı. Pazar alışverişlerinde güçlük çeken birçok kişi, selin etkisiyle fiyatların daha çok artmasıyla ilgili kaygı yaşadığını belirtti.

CHP’Lİ VEKİL’DEN ÇİFTÇİYE “3 BİN LİRA DESTEK” ÖNERİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Meclis’te narenciye üreticilerinin sorunları ve taleplerine dikkat çekerek çözüm önerilerini paylaştı. Çok zor günler geçiren narenciye üreticilerine ton başına 3 bin lira destek verilmesini ve çiftçi borçlarının faizsiz en az 1 yıl ertelenmesini isteyen Barut, okullardan askeri kışlalara dek her yerde günde en az bir öğün portakal ve mandalina suyu tüketilmesi için iktidarın düzenleme yapmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx