Arabuluculuk patron lehine döndü: İşçinin kıdem tazminatı yağmalanıyor

Arabuluculuk, ‘emek’ yerine ‘patron’ lehine döndü. İşverenin, işçiye kıdem tazminatı ödememek için arabuluculuk yöntemine başvurduğu ortaya çıktı.

‘PATRONLAR İÇİN KIDEM TAZMİNATI DİYE BİR SORUN KALMADI’

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre, Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, milyonlarca işçinin kıdem tazminatı hakkının arabuluculuk sistemi kullanılarak patronlar tarafından adeta yağmalandığını söyledi. Arslan, devletin de bu yağmayı izlediğini savundu. Basın toplantısında konuşan Başkan Arslan, yeni hazırlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) kıdem tazminatı fonu gibi bir maddenin olup olmayacağı sorusuna, “Patronlar için kıdem tazminatı diye bir sorun kalmadı. Onlar arabuluculukla kıdem tazminatını çözdüler. İşten atılan işçiler de kıdem tazminatlarını alamaz hale geldiler” ifadelerini kullandı.

‘HABERİ OLMADAN GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPILIYOR’

SGK verilerine göre, patronların 38 milyon sigortalı işçiye, giriş-çıkış yaptırdığını aktaran Arslan, bu sayıdan bir işçinin birkaç kez işten atılıp tekrar alındığının anlaşıldığını belirtti. Arslan, “İşçi haberi olmadan tazminatsız işten atılıyor. Sonra arabulucu devreye giriyor. İşçiye, ‘Şu kadar alacağın çıkıyor. Dava açarsan yıllar sürer, eline bir şey geçmez. Gel şu paraya razı ol’ diyor. Karşısında büyük patronları, avukatları gören işçi çaresizce onların dediği rakama razı oluyor. İşçinin kıdemi resmen yağmalanıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile görüştüklerini hatırlatan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, “Kemal Derviş acı ilacı bizlere sunmadan önce bütün sosyal taraflarla tek tek görüşüp anlatmıştı. Mehmet Şimşek’in de Derviş gibi yapıp acı reçeteyi bizlerle paylaşması gerektiğini Yılmaz’a önerdim” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx