Azerbaycan Başkonsolosu: Bayraktar TB2 savaşın göz bebeğiydi

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı ve Azerbaycan’ın merhum lideri Haydar Aliyev’in 100’üncü doğum yıl dönümü nedeniyle Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu, Erzurum’da fotoğraf ve yağlı boya resim sergisi açtı.

Yitirilen topraklarını Türkiye’nin manevi desteği her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının birlik beraberliğiyle geri aldıklarını belirten Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, “Aldığımız o toprakları üzülüyorum ki viran gördük. Hatta Ağdam’ı Hiroşima’yla bir tuttular. O kadar zarar vermişler ki. Bunun bir sebebi vardı. İşgal edenler biliyordu ki bu toprakların sahibi bir gün gelip onların elinden alacaktı. Sahibi gelene kadar ne çalıp, çırpsak, ne götürsek kardır hesabıyla şehirlerimizi köylerimizi viran ettiler. İşgal bittikten sonra büyük bir inşaat başlatıldı.” dedi.

Vali Mustafa Çiftçi’nin Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşliğiyle ilgili konuşmasından sonra, Nahcivan ve Karabağ zaferini anlatan fotoğraflar ile yağlı boya eserlerin sergisi açıldı.

“BAYRAKTAR TB2 SAVAŞIN GÖZBEBEĞİYDİ”

Karabağ zaferiyle ilgili fotoğrafları Vali Mustafa Çiftçi’ye anlatan Başkonsolos Guliyev, geri aldıkları topraklarda bayrak dikecek sağlam bir bina bulamadıklarını söyledi. Sergide yer alan ve Azerbaycan’ın Karabağ zaferinde önemli rolü olan Bayraktar TB2’nin fotoğrafını gösteren Guliyev, “Savaşın gözbebeğiydi. Bu savaşta bunu ölüm meleği olarak adlandırdılar ama başka bir ülkede bunu yaşam meleği olarak adlandırdılar. Çünkü burada biz savaş veriyorduk, Türk Dünyası olarak, orada ise onlardı. Onların işine gelince yaşam meleği, niyeyse bize gelince ölüm meleği oluyor” ifadelerini kullandı.

Vali Çiftçi ve davetliler sergiyi gezerek eserler hakkında ressamlardan bilgi aldı.

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx