Bakteri sebebiyle boşaltılmıştı: İngiltere’de mülteciler ‘yüzer kamp’a geri çağrıldı

İngiltere İçişleri Bakanlığı, ağustos ayında Bibby Stockholm gemisine yerleştirildikten 4 gün sonra içme suyu sisteminde bulunan ve bir çeşit akciğer hastalığına sebep olan lejyonella bakterisi nedeniyle tahliye edilen mültecilere tebligat gönderdi. Tebligat gönderilen 39 mülteciye 19 Ekim’de gemiye dönecekleri bilgisi verildi.

Anadolu Ajansı’nın İngiltere basınından aktardığına göre, 11 Ağustos’ta tahliye edilen mültecilere gönderilen tebligatta, gemiyi istedikleri zaman terk edebilecekleri ancak giriş ve çıkışlarda imza atmaları gerektiği ifadelerine yer verildi.

‘BU BİR GÖZALTI YA DA TUTUKLULUK DEĞİL’

Bakanlığı tebligatında, söz konusu uygulamanın bir gözaltı ya da tutukluluk olmadığı, gemide konaklamaya tabi tutulanların çeşitli aktivitelerden faydalanabileceği ancak odalarını paylaşmak zorunda kalabilecekleri bilgisi de paylaşıldı.

AĞUSTOS AYINDA LEJYONELLA SEBEBİYLE BOŞALTILMIŞTI

İngiltere, ülkedeki yaklaşık 50 bin mültecinin konaklaması için askeri tesislerdeki kullanılmayan binalar ile mavnalar üzerine inşa edilmiş yüzen yapılarda göçmenleri ağırlama kararı almıştı. Ülkede otellerde tutulan mültecilerin ‘yüksek maliyet’ nedeniyle taşınması kararı alındığı açıklanırken, Bibby Stockholm gemisi de bu amaç doğrultusunda mültecilerin yerleştirileceği ilk gemi olarak gündeme gelmişti.

Güneydeki Portland Limanı’nda demirli gemiye 39 kişiden oluşan ilk mülteci grubu 7 Ağustos’ta gelmeye başlamış, ilk etapta 50 mültecinin yerleştirilmesi planlanan ‘yüzer kamp’, 11 Ağustos’ta içme suyu sisteminde bulunan lejyonella bakterisi nedeniyle boşaltılmıştı.

YANGIN GÜVENLİĞİ SORUNLARIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Yangın güvenliği sorunları nedeniyle daha önce iki kere mültecilerin gelişi ertelenen, lejyonella nedeniyle iki ay boş kalan Bibby Stockholm, 18-65 yaş arası erkek mültecileri ağırlayacak. Gemide kalması planlanan 500’e yakın mültecinin 18 ay içinde Bibby Stockholm’e getirilmesi hedeflenirken, 2 binden fazla mültecinin ise Lincolnshire ve Essex bölgelerindeki iki hava üssündeki kullanılmayan binalara taşınması planlanıyor.

Ülkedeki göçmen ve mülteci hakları örgütleri ve insan hakları kuruluşları ise mültecilerin gemilerde barındırılmasının insanlık dışı olduğunu vurgulayarak, Bibby Stockholm’e ‘cezaevi gemisi’ ismini taktı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx