Deprem bölgesine 530 milyon dolar finansman

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile Fransız Kalkınma Ajansı iştiraki Proparco ve Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu (EFSE), deprem bölgesinde küçük işletmeyi desteklemek amacıyla yeni finansman paketlerini açıkladı.

Söz konusu kuruluşlar beş özel banka aracılığıyla 530 milyon dolarlık bir finansman sağlayacak. IFC’den yapılan açıklamaya göre tutar uluslararası finans ve kalkınma kurumlarından sağlanan 220 milyon dolarlık finansman da içeriyor.

IFC’nin fonlamasında Akbank 71 milyon dolar, DenizBank 119,5 milyon dolar, QNB Finansbank 109,5 milyon dolar, İş Bankası 150 milyon dolar ve Yapı Kredi 80 milyon dolar olmak üzere 530 milyon dolar sağlanacak.

HEDEF, ÜRETİMİN DEVAMI VE YAŞAM KOŞULLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ

DenizBank, deprem bölgesi için Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansı iştiraki Proparco ve Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu’ndan (EFSE) 118 milyon dolar kredi temin etti.

Temin edilen finansman, tarımsal iş gücünün bölgede kalarak üretime devam etmesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi hedefiyle kullanılacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan DenizBank Hazine, Finansal Kurumlar ve Yatırım Grubu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Komitesi Üyesi Bora Böcügöz, tarım sektörünü ülke geleceği açısından 20 yılı aşkın süredir sahiplendiklerini belirterek, küçük ölçekli çiftçilere bizzat köylerinde ve tarlalarında finansman sağladıklarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir