Dünya Doktorları’ndan Uluslararası Topluma Filistin için Çağrı: “Uluslararası İnsancıl Hukuk Derhal Uygulanmalı”

Dünya Doktorları (DDD), işgal altındaki Filistin topraklarında artan şiddet ve sivillere yönelik sarsıcı saldırılardan derin endişe duyduğunu belirterek, sivillerin korunması ve uluslararası insancıl hukukun uygulanması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Dünya Doktorları, “Sivillerin hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları temel malzemelerden mahrum bırakan eylemlere son verilmeli, Gazze’ye su ve elektrik tedariki derhal yeniden sağlanmalıdır” dedi.

 Dünya Doktorları, işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik sivilleri ve sivil altyapıları hedef alan saldırılara karşı bir basın açıklaması yayımladı. Dünya Doktorları tarafından yapılan açıklamada, sivillerin korunması ve uluslararası insancıl hukukun uygulanması için derhal harekete geçilmesi talep edildi. Gazze’nin kuzeyinde İsrail tarafından belirlenen “insani koridor” süresinin sona ermesiyle birlikte, Dünya Doktorları; yaralılar, hastalar, engelli bireyler, yaşlılar ve sağlık personeli gibi bölgeden ayrılamayanların insanların kaderleri konusundaki endişenin arttığını bildirdi.

Gazze’deki hastaneler önemli malzemelerin eksikliğiyle karşı karşıya

Dünya Doktorları, Gazze’deki durumla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “7 Ekim’den bu yana bölge, İsrail’de en az 1.200, Filistin’de ise 724’ü çocuk en az 2.400 kişinin hayatını kaybettiği dehşet verici şiddete tanıklık etmektedir. Ne yazık ki, bu sayılar şiddet devam ettikçe artmaya devam edecektir. Kaçacak güvenli bir yerleri olmadan, 430.000’den fazla Filistinli yerinden edilmiş durumda. Devam eden şiddet, insancıl yardım ve yardımın erişimine yönelik kısıtlamalarla birleşerek Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bir insani krize yol açmıştır. Gazze, 16 yıldır süren sıkı bir ablukanın altındadır ve yarısı çocuk olan 2,2 milyon nüfusunun yüzde 80’i, hayatta kalmak için insancıl yardıma bağlıdır. Ancak bu savunmasız nüfus, şimdi kuşatma altında ve elektriğe, yakıta, gıdaya ve suya erişimleri bulunmadan, oldukları yerde sıkıştırılmış durumda. Gazze’deki hastaneler ise, kritik öneme sahip malzemelerin eksikliğiyle karşı karşıya. Yakıt rezervleri tükenirse sağlık hizmeti sağlayan kuruluşlar, hasta ve yaralıları tedavi edemeyecek ve insani yardıma ihtiyaç duyan insanlara gerekli destek sağlanamaz hale gelecektir.”

Dünya Doktorları Orta Doğu Programı Direktörü Louise Bichet, “Şu anda Gazze’deki ekiplerimizle iletişim kurmakta sorunlar yaşıyoruz ve İsrail tarafından açıklanan elektrik kesintisi ile iletişim olasılığının tamamen kesileceğinden endişe duyuyoruz. Gelecek günler ve geceler zor olabilir. Ekiplerimizin güvenliğini mümkün olduğunca korumak için her şeyi planlayıp ayarlıyoruz. Aynı zamanda bölgede ihtiyaç duyulan insani müdahaleye yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Siviller ve sivil altyapılar korunmalı

Savaşın uluslararası insancıl hukuk kuralları çerçevesinde yürütülmesinin son derece önemli olduğunu belirten Dünya Doktorları, bu yükümlülüklerden ayrılmanın hiçbir gerekçesi olmadığını, uluslararası toplumun sivillere ve sivil varlıklara yönelik saldırıların normalleştirmemesi gerektiğini vurguluyor.  Dünya Doktorları, sivil nüfusun korunmasını ve çatışmanın taraflarının temel yükümlülüklere uygun davranmasını sağlamak için acil bir diplomatik sürecin başlatılması çağrısında bulunuyor. Dünya Doktorları,  uluslararası toplumu ivedilikle gerekli adımları atmaya çağırarak şu açıklamalarda bulundu: “Çatışmanın tarafları, uluslararası insancıl hukuka uygun olarak sivilleri daha fazla zarardan korumak için ellerinden gelen tüm önlemleri almalıdır. Siviller ve sivil altyapılar korunmalı ve onlara zarar vermemek ya da zararı en aza indirmek için tüm makul önlemler alınmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyanlara insani yardımın erişimi sağlanmalı, insani yardım malzemeleri ve insani yardım personelinin güvenli geçişleri sağlanmalıdır. Gazze’de insani yardım sunan yardım çalışanları korunmalı ve çalışmaları kolaylaştırılmalıdır. Sivillerin hayatta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları temel malzemelerden mahrum bırakan eylemlere son verilmeli, Gazze’ye su ve elektrik tedariki derhal yeniden sağlanmalıdır. Sağlık ve insani yardım kuruluşlarının sivillere ulaşmasına izin vermek için gerekli adımlar atılmalı, çatışmaya ara verilmelidir. Artan ihtiyaçlara rağmen yardımlar dondurulmadan ya da askıya alınmadan, bağışçıların kaynakları öncelikli insani faaliyetlere ve sahadaki ortaklara derhal tahsis etmesiyle insani yardım finansmanı artırılmalıdır.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx