Gelişmekte olan ülkeler BM’ye daha büyük uluslararası vergi rolü sağlıyor

BM’deki ülkeler, onlarca yıldır bu tartışmalara öncülük eden OECD’nin yükselişini tehdit eden bir hareketle, BM’nin uluslararası vergi konularında daha fazla rol alması yönünde oy kullandı.

Gelişmekte olan ülkeler, Paris merkezli OECD tarafından koordine edilen küresel vergi müzakerelerinden duydukları hayal kırıklığının ardından BM’nin daha fazla rol alması için baskı yapıyor.

2021’de 130’dan fazla ülke, çokuluslu şirketlerin kurumlar vergisinden kaçınmasını engellemeyi amaçlayan dönüm noktası niteliğinde bir anlaşma üzerinde anlaştı. Ancak gelişmekte olan ülkeler, daha zengin ülkelerle karşılaştırıldığında reformlardan nispeten daha az gelir elde edeceklerinden şikayet ediyor.

Çarşamba günü BM’de yapılan oylamada, uluslararası vergi iş birliğine ilişkin bir sözleşmenin oluşturulması yoluyla BM’ye daha büyük bir rol yaratma sürecini başlatacak bir karar kabul edildi.

Afrika ülkeleri tarafından desteklenen tedbir, Nijerya, Gana, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika dahil olmak üzere çoğu düşük veya orta gelirli ülkeler olan 125 ülke tarafından desteklendi.

Buna karşılık, tedbire karşı oy kullanan 48 ülkenin çoğu, aralarında AB üye ülkeleri, ABD, İngiltere, Japonya ve Kore’nin de bulunduğu gelişmiş ülkelerdi. Aralarında OECD üye ülkeleri Norveç, İzlanda, Meksika ve Türkiye’nin de bulunduğu dokuz çekimser kişi vardı. Her ikisi de OECD üyesi olan Şili ve Kolombiya karara destek oyu verdi.

Afrika Birliği şunları söyledi: “Küresel Güney ülkelerinin, uluslararası vergiye ilişkin gündem belirleme ve norm belirleme sürecine katılmak üzere Birleşmiş Milletler’de tamamen kapsayıcı bir süreç oluşturma yönünde on yıllardır süren mücadelesi artık bir gerçektir.”

Birlik, “Kaynakların kalkınmamız için acilen harekete geçirilmesi için etkili bir BM Uluslararası Vergi İş birliği Çerçeve Sözleşmesi” üzerinde anlaşmayı sabırsızlıkla beklediğini de sözlerine ekledi.

Ancak bir AB yetkilisi, AB ülkeleri “vergi konularında çok taraflılığı ve etkili, kapsayıcı uluslararası iş birliğini” desteklerken bloğun önerilen sözleşmenin “uzlaşıya varmak için gereken esnekliği” sağlayacağına inanmadığını söyledi.

Yetkili, bir sözleşmenin “devam eden veya tamamlanmış uluslararası standartların kopyalanmasıyla sonuçlanacağını” söyledi.

Bu kişi, yeni bir BM vergi sözleşmesinin “potansiyel olarak halihazırda umut verici sonuçların mevcut olduğu ve yıllar içinde vergi şeffaflığı ve vergi adaletini sağlayan önemli bir anlaşmalar ağının doğrudan vergiye yönelik olarak inşa edildiği konularda müzakerelerin yeniden başlatılması anlamına gelebileceği” yönündeki endişesini dile getirdi. Tüm katılımcı ülkelerin yararınadır”.

OECD başkanı Mathias Cormann, X’te yayınlanan bir açıklamada, OECD’nin “vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma, uluslararası vergi sistemini istikrara kavuşturma ve gelişmekte olan ülkeleri destekleme konusunda fikir birliğine dayalı çözümler elde etme geçmişinden gurur duyduğunu” söyledi.

OECD’nin küresel kurumlar vergisi anlaşmasını uygulama konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Cormann, “Kapsayıcılığı güçlendirmek ve daha iyi ve daha adil bir uluslararası vergi sistemi sunmaya devam etmek için BM de dahil olmak üzere küresel ortaklarla iş birliği yapmaya devam etmeye kararlıyız” diye ekledi.

Norveç dışişleri bakanı Espen Barth Eide, Financial Times’a ülkenin gelişmekte olan ülkelerle köprüler kurma konusunda “bir sinyal göndermek” istediği için çekimser kalmayı ve karara karşı oy kullanmamayı seçtiğini söyledi.

Şöyle konuştu: “Dünya ne yazık ki daha da kutuplaşıyor ve Batı ile geri kalanlar arasında faydasız bir bölünmenin oluştuğunu görüyoruz. Daha küresel bir gündem aracılığıyla bağlantı kurmak istiyoruz.”

“Bölünmeye katkıda bulunmak istemiyoruz” diye ekledi ve “konuyu küresel bir sorun olarak gündeme getirdiği için Afrika Grubu’nu selamladığını” söyledi.

Geçen yıl 54 Afrika ülkesi BM genel kuruluna başarıyla karar sundu. Bu, BM genel sekreterinin uluslararası vergi iş birliğinin “kapsayıcılığı ve etkinliğini” güçlendirmenin yollarını değerlendiren bir rapor hazırlamasını tavsiye etti.

Rapor, BM’ye küresel vergi aşamasında daha fazla rol verilmesi için üç seçeneği ortaya koydu: Çerçeve sözleşmesi de dahil olmak üzere yasal olarak bağlayıcı iki seçenek ve gönüllü bir seçenek.

patronalrdunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx