Hazine Binası İçin ‘Boşaltılıyor’ İddiası Sonrası Mimarından Dayanıklılık Açıklaması: “500 Sene Dayanır”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara Emek’teki yerleşkesinin depreme dayanıksız olduğunun tespit edilmesi sonrası, personele ‘toparlanın’ denilerek taşınacağı iddia edilmişti. Binanın mimarı ise ‘örnek gösterilecek kadar dayanıklı’ olduğunu savundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara Emek’teki binasının “çürük” olduğu nedeniyle taşınacağı iddia edilmişti.

Mimarı, Hazine binasının bilimsel verilerle yapılıp, bir sanat eseri olarak nitelendirilerek sağlamlığını okullarda okutulduğunu belirtti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan boşaltılması yönünde rapor verilen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara Emek’teki binasının mimarı Doğan Tekeli ile görüştü. 

Tekeli, ‘Binayı bilime uygun olarak her türlü önlemi alarak en az 500 sene dayanacak şekilde yaptık’ dedi.

Doğan Tekeli, Hazine ve Maliye Bakanlığı binasının detaylı zemin etütleriyle yapıldığını, inşaatın bilimsel veriler doğrultusunda tamamlandığını belirtti.

Halkbank yönetimindeyken inşaat aşamasında olan binanın zemin etüdünü Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yaptığını belirten Tekeli, zeminin ‘çok sert Ankara kilinden’ oluşması nedeniyle fore kazık yerine radye temel kullanıldığını belirtti. 

Boğaziçi Üniversitesi’nden de görüş alınan temelin, 4 metre yüksekliğinde olduğunu belirten Tekeli, ‘Binanın zemini ya da depreme dayanıklılığı konusunda hiçbir şüphem yok. Bina, mühendislik ve mimarlık öğrencilerine sağlam bina diye yıllarca örnek gösterildi. Sanat eseri niteliğindeki bir yapının yıkılmasını düşünmek bana çok garip geldi’ açıklamasını yaptı.

Mimar Doğan Tekeli, binayla ilgili kendisinin fikrinin alınmadığını belirtirken, “Binanın korunması yönünde statikçileri ikna edecek bir şey söyleyebilirim” derken, binanın statiğini kendisinin kurduğunu, en iyi kendisinin bileceğini ve yardımcı olabileceğini belirterek teknik olarak şu açıklamaları yaptı:

‘Tüp içinde tüpler var, merkezinde bir çekirdek var, bir de çevresinde kolonlar, kolonların çevresinde her yöne salınmasını sağlayacak perdeler var. Son derece rijit bir bina.’

Binada çalışan personelin çoğunluğunun Milli Piyango İdaresi’nin Kızılay’daki genel müdürlük binasına taşınacağı öğrenilirken, Bakan Mehmet Şimşek ve üst yönetimin Dikmen yolu üzerindeki eski Maliye Bakanlığı binasına geçtiği, kalan personelin de yıkılacağı söylenen yerleşkedeki düşük katlı binalara yerleştirileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx