İlk kez ev alacaklar için tarihi fırsat! Konut kredisi şartları netleşti

ZÜLEYHA ÖNCÜ-GÜNBOYU

Kampanyadan faydalanmak isteyen vatandaşların ilk kez ev alacak olması gerekiyor. Zaten evi olanlar veya evde hissesi bulunanlar bu kampanyadan yararlanamayacak. Ayrıca, kredi alan vatandaşların belli bir süre içinde evlerini satmamaları da şart koşuluyor.

Kampanya kapsamında verilecek kredilerde düşük faiz ve uzun vade imkanı sunuluyor. Faiz oranının yüzde 1,20 civarında olması planlanıyor ancak Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi durumunda bu oran değişebilir.

Vade seçenekleri ise 15 yıl veya 2 yıl ertelemeli 18 yıl olarak belirleniyor. Kampanya duyurulduktan sonra kamu bankalarının kredi vermeye öncelik vereceği ifade ediliyor.

Hükümet ayrıca sosyal konut projelerine de devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl açıkladığı “İlk Evim İlk İş Yerim” projesiyle 81 ilde 500 bin sosyal konut, 1 milyon arsa ve 50 bin iş yeri inşa edilecek.

Projenin ilk etabında 250 bin sosyal konut için temeller atılmıştı. Bu konutlardan 5 bin 615’i Ankara, Kırşehir, Yozgat, Konya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli, Erzurum, Amasya, Bolu, Zonguldak, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Aydın ve Muğla’da bulunuyor.

2 YIL ERTELEMELİ 18 YIL VADE SEÇENEĞİ

Vatandaşın alacağı ilk ev için sağlanacak kredilerde ‘düşük faiz ve uzun vade’ yoluna gidileceği belirtilirken, çeşitli faiz ve vade seçeneklerinin masada olduğu ifade ediliyor. Kampanyada öncelikle yüzde 1,20 faiz oranı üzerinde durulduğu ancak Merkez Bankasının politika faizinde kademeli olarak artışa gitmesinin ardından bu yüzde 1,20’lik faiz oranının uygulanmasının zorlaştığı konuşuluyor.

Öte yandan, vade konusunda ‘15 yıl vade’ ile ‘2 yıl ertelemeli 18 yıl vade’ gibi seçeneklerinin masada olduğu belirtiliyor. Kampanyanın açıklanmasının ardından kredi kullanımlarına kamu bankalarının öncülük etmesi bekleniyor.

Kredi kampanyası konusunda çalışmalar sürerken, sosyal konutlarla ilgili çalışmalar da devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Eylül 2022’de kamuoyuyla paylaştığı cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamında, 81 ilde 500 bin sosyal konut, 1 milyon konut amaçlı arsa ve 50 bin iş yerinin vatandaşlara sunulması için çabalanıyor.

İlk Evim projesinin ilk aşamasında üretilecek 250 bin sosyal konut için ilk temeller, geçen yıl 25 Ekim’de atılmıştı. Bu kapsamda, Ankara’da 2 bin 171, Kırşehir’de 458, Yozgat’ta 141, Konya’da 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’da 158, Elâzığ’da 88, Tunceli’de 118, Erzurum’da 158, Amasya’da 87, Bolu’da 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’da 364, Uşak’ta 158, Manisa’da 78, Aydın’da 265 ve Muğla’da 154 konut olmak üzere 5 bin 615 konutun temeli atılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx