İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’tan, Filistin’e destek verenlere hadsiz sözler!

Son dakika Rishi Sunak haberleri: İsrail’in, Filistin’deki katliam saldırıları 29. gününde hız kesmeden devam ederken, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak yeni bir skandala imza attı.

‘PROVOKATİF VE SAYGISIZCA’

Kentte 11 Kasım’da düzenlenecek Filistin’le dayanışma yürüyüşü ve Kraliyet ailesinin katılımıyla gerçekleştirilecek Ateşkes Günü anma töreniyle ilgili Başbakan Rishi Sunak ve Braverman birer açıklama yaptı.

Sunak, Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın silah bırakmasının yıl dönümü olarak kabul edilen Ateşkes Günü’nde düzenlenecek Filistin’le dayanışma yürüyüşü için, “Provokatif ve saygısızca” ifadesini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANI BRAVERMAN’DAN SUNAK’A DESTEK: NEFRET YÜRÜYÜŞÜ

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman ise Başbakan Rishi Sunak’ın açıklamalarına destek vererek, yürüyüşle ilgili çok ağır ifadeler kullandı.

Braverman’ın açıklamasındaki “Başbakan’a katılıyorum. Ateşkes Günü’nde Londra’da nefret yürüyüşü yapılması tamamen kabul edilemez.” ifadeleri tepki çekti.

6 STK’DAN BRAVERMAN VE SUNAK’A CEVAP

Londra’da 14 Ekim’den bu yana her cumartesi on binlerce kişinin katıldığı Filistin’e destek yürüyüşlerini düzenleyen 6 sivil toplum kuruluşu, Sunak ve Braverman’a cevap vererek söz konusu açıklamaların aşırı sağcıları teşvik ettiğini kaydetti.

Yürüyüş güzergahının ve saatinin detayları da paylaşılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Planlanan yürüyüş rotamız Hyde Park-ABD’nin Londra Büyükelçiliği arasındadır. Yürüyüş, 12.45’te, yani anma törenindeki saygı duruşundan 2 saat sonra gerçekleşecek. Bu açıklamalar, yürüyüşleri durdurmak için sokaklarda eylem çağrısı yapan, son derece sorumsuz aşırı sağcıları teşvik ediyor.”

‘BARIŞ İÇİN YÜRÜYENLERE HAKARETTİR’

Açıklamada, Braverman’ın sözlerine ilişkin ise “Gazze halkının bombalanmasına son verilmesi yönündeki halk desteğini bastırma arzusundan kaynaklandığı açıktır.” ifadesi kullanıldı.

Londra’da 14 Ekim’den bu yana yapılan gösterilerin barışçıl geçtiği vurgulanan açıklamada, “Whitehall’dan çok uzakta gerçekleşecek bir yürüyüşü savaşta ölenlere saygısızlık olarak nitelemek barış için yürüyenlere hakarettir.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx