İran’dan ‘esrarengiz patlama sesi’ açıklaması: 2 büyüklüğünde deprem oldu

İran’ın Loristan eyaletine bağlı Hürremabad kentinde 26 Eylül Salı gecesi duyulan şiddetli patlama sesi ve sarsıntı hakkında açıklama yapıldı. İranlı yetkililer, ses ve sarsıntının sebebinin 2 büyüklüğünde bir deprem olduğunu iddia etti.

Anadolu Ajansı’nın İran resmi haber ajansı IRNA’dan aktardığına göre, başkentteki Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Veri Tabanı Başkanı İrec Ruhi, “Dün gece Hürremabad kentindeki sarsıntının nedeni Richter ölçeğinde 2 büyüklüğündeki depremdi” diye konuştu.

‘DEPREMİN DERİNLİĞİ AZDI, O YÜZDEN HİSSEDİLDİ’

Depremin 8 kilometre derinlikte meydana geldiğini belirten yetkili, “Bu depremin derinliği azdı, bu yüzden bölge halkı bunu hissetti. Küçük depremler genellikle hissedilmez ancak küçük depremler sığ derinlikte meydana geldiğinde insanlar bunu hisseder” dedi. Enstitünün internet sitesinde 2,5 ve üzeri büyüklükteki depremlerin duyurulduğu, bu yüzden dün geceki sarsıntı hakkında enstitü tarafından deprem bilgisi verilmediği kaydedildi.

Ne olmuştu?

İran devlet televizyonu 26 Eylül Salı gecesi Hürremabad kentinde güçlü sarsıntıyla birlikte şiddetli bir ses duyulduğunu bildirmişti. Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü’nün de bölgede herhangi bir deprem kaydetmediği aktarılmıştı. Loristan eyaleti Kriz Yönetimi Genel Müdürü Mehdi Pazuki, bölgede deprem veya patlama rapor edilmediğini, sarsıntı ve sesin kaynağının henüz tespit edilemediğini belirtmişti.

Yarı resmi Tesnim haber ajansı ise şiddetli sarsıntı ve ses nedeniyle kentte bazı vatandaşların sokağa çıktığını duyurmuştu. Ülkenin orta kesimlerindeki Hürremabad kenti, Devrim Muhafızları Ordusu’na ait bir füze üssüne ev sahipliği yapıyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx