Washington’dan Erdoğan’a “NATO müttefiki” vurgulu tebrik mesajları

T24 Dış Haberler

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunda Tayyip Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken tebrik mesajları yayınladı. 

Biden, Erdoğan’ı tebrik ettiği Twitter paylaşımında, “İkili meselelerde ve paylaştığımız küresel sınamalarda NATO müttefikleri olarak çalışmaya devam etmeyi heyecanla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Blinken Erdoğan’ın yanı sıra yüksek katılım nedeniyle Türk seçmeni de tebrik etti. Türkiye’yi “değerli bir NATO müttefiki ve partner” olarak nitelendiren Blinken, “Türk halkının seçtiği hükümet ile işbirliğimizi sürdürmeyi heyecanla bekliyorum” dedi. 

Biden ve Blinken’ın kutlamasındaki NATO müttefiki vurgusu dikkat çekti. ABD, İsveç’in Temmuz ayındaki NATO zirvesinde ittifaka alınmasını isterken, Türkiye Stokholm’ün henüz “terörle mücadele” konusundaki beklentileri karşılayamadığını söyleyerek üyeliğe yeşil ışık yakmadı. 

İçişleri Bakanı ve AKP milletvekili adayı Süleyman Soylu, 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada , “Erdoğan balkon konuşmasına çıkarken o Amerikan Başkanı Biden’ın yüzü mosmor olacak” diye konuşmuştu.

14 Mayıs seçimlerinden sonra Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Joe Biden, kim kazanırsa onunla çalışmak için heyecanlı” denilmişti.

ABD’nin siyasi bir atama olan ve Başkan Joe Biden tarafından büyükelçilik görevine getirilmeden önce Cumhuriyetçi Parti’den senatörlük yapan Ankara Büyükelçisi Flake, 29 Mart’ta CHP Genel Merkezi’nde Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu temasa tepki göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir