Yetenekli Çalışanlarını Başka Şirketlere veya Yurt Dışına Kaptırmak İstemeyen Firmaların Yapabileceği 12 Şey

Her şirket, yetenekli çalışanlarını elinde tutmak ve onların gelişimini desteklemek ister. Ancak, rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında, çalışanların diğer şirketlere veya yurt dışına gitmesi kaçınılmaz hale gelebilir. Bu durumu önlemek için firmaların çeşitli stratejiler yardımıyla çalışan bağlılık propagandasını güçlendirmesi gerekir. 

Peki yetenekli çalışanları dışarıya kaptırmamak için neler yapılmalı? İşte 12 etkili strateji!

1. Adil ücretlendirme

Yetenekli çalışanları şirketinizde tutmak için yapabileceğini en etkili şey adil ücretlendirme sağlamak ve hak edilen maaşları dağıtmaktır. Özel yetkinlikler karşılığında sunduğunuz rekabetçi ücretler çalışan memnuniyetini artırmaya yardımcıdır.

2. Ödüllendirme ve teşvik

Çalışanlar tarafından tamamlanan her bir hedefin hak ettiği ödülü ve teşviği alması önemlidir. Başarıyla sonuçlanan bir anlaşma veya yüksek fiyatlı satış gibi bireysel eylemler neticesinde kazanılan artı değerlerin tümünde çalışanların özel olarak tebrik edilmesi gerekir.

3. İlham verici liderlik

Güçlü ve destekleyici bir liderlik çalışanların firmaya olan bağlılığını artırır. Çalışanları geliştirerek eğiten bir lider her koşulda ilham vericidir ve piyasadaki diğer profesyonellerin ilgisini çekebilir.

4. Kariyer gelişim olanakları

Yetenekli bir ekip için gelişmenin sınırı yoktur bu nedenle ofis içinde düzenli kariyer gelişim imkanları sunmak ve terfi basamaklarını erişilebilir kılmak büyük bir teşvik unsurudur. Bulunduğu firmada yerinde saymadığını ve cazip yükselme fırsatlarına sahip olduğunu bilmek, her profesyonelin aradığı temel iş kriterleri arasındadır.

5. Esnek çalışma şartları

Yetenekli çalışanlar için çalışma saatlerinin ve şartlarının mümkün oldukça kişiselleştirilebilir olması gerekir. İş verimini artıran bu tip iyileştirmeler hem ekip performansını pekiştirir hem de çalışanların markaya ait hissetmesine yardımcı olur.

6. Çalışan katılımı

Önemli karar süreçlerinde çalışan katılımına izin vermek, çalışanlara kendini değerli hissettirir ve daha fazla başarılı olma şansı tanır. Kişisel yetenekleri öne çıkaran bu tip bir çalışma sistemi sayesinde profesyoneller markanız adına daha fazla sorumluluk alabilirler.

7. Eğitim kursları

Sektörel yenilikleri takip ederek iş biçimine uygulamak önemlidir. Bunun için hem yönetici kadrosunun hem de ekibin düzenli olarak iş seminerleri, konferanslar ve eğitimlerle desteklenmesi gerekir. Şirketin kendine yatırım yaptığını bilen profesyonellerin ise rakip firma tekliflerini gözden geçirme ihtimali azalır.

8. Güçlü kadro

Güçlü, birbirine destek olan, ilham verici bir ekip marka değerini artırarak şirketi başarıya götüren en önemli unsurlardandır. Takım çalışmasını pekiştiren ve ekibin güçlü özelliklerini ortaya çıkaran bir iş ortamı, piyasadaki diğer yeteneklerin ilgisini çekmenize destek olabilir.

9. İş güvenliği

Her yetenekli personel hak ettiği haklara sahip olmak ister, bu hakların başında ise iş güvenliği gelir. İşindeki geleceğinden emin olan çalışanların firma değiştirme ihtimali düşüktür. Kendini olduğu yerde güvende hisseden ve şirket tarafından korunduğunu bilen çalışanların markaya bağlılığı da daha fazla olur.

10. Hijyenik çalışma ortamı

Çalışanların iş ortamında fiziksel olarak sağlıklı ve rahat hissetmesi önemlidir. Çalışan refahını önde tutan düzenli sterilizasyon çalışmaları, sağlıksız koşullardan doğabilecek riskleri önleyerek çalışan psikolojisini olumlu şekilde etkiler.

11. Son teknoloji ekipmanlar

Kendi sektörünüzdeki teknolojik ilerlemelere vakıf olmak için bu araçları çalışanlarınıza sunmanız gerekir. Genellikle temel işlerde otomasyon sağlayarak verimi artıran, zaman yönetimi ve ofis içi iletişim gibi konuları sorun olmaktan çıkaran yapay zeka destekli teknolojiler, yetenekli personellerin daha fazla kullanmak istediği araçlar arasında yer alır.

12. Sosyal imkanlar

Yetenekli bir ekibi elde tutmanın bir diğer temel koşulu da işten arta kalan zamanları takım motivasyonunu artıracak sosyal etkinliklerle doldurmaktır. Ekip içi partiler, etkinlikler ve piknik, bowling, quiz gecesi gibi eğlenceli aktiviteler çalışanlar arası iletişimi geliştirerek takım bilincini pekiştirir. Ayrıca hem birbirine hem şirkete bağlı bir ekip kurmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir