Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş talebini mahkeme bile saçma buldu

Yirmili yaşların ortalarına geldiyseniz, dünyanın pek de adil bir yer olmadığını fark etmişsinizdir. Elbette ki, sıkı çalışmak başarıya yol açabilir; ancak, gelir eşitsizliği ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı şirkette çalışan bir personelin aylık maaşıyla zorlanırken, üst düzey bir yöneticinin bir yılda kazandığı, çalışanın hayatı boyunca göremeyeceği miktarlarda olabiliyor. Eşit maaşların beklendiği söylenemez ancak adaletsizlik göz ardı edilemez. Bu konuda şüpheniz mi var? Geçtiğimiz günlerde bir mahkeme, Elon Musk’a Tesla yönetim kurulundan verilen 56 milyar dolarlık hisse opsiyon paketinin aşırı olduğuna ve iptal edilmesi gerektiğine karar verdi. İşte detaylar…

Teknoloji şirketlerinin CEO’larının maaşları ve yıllık bonusları sıkça tartışılan konular arasında yer alıyor. Örneğin, Tim Cook 2022 yılında Apple’da 99.4 milyon dolar kazandı; bunun 3 milyon doları maaşı, 83 milyon doları hisse senedi bonusları ve 16.5 milyon doları ise bonuslardan oluşuyordu. Elon Musk ise Tesla’dan çok daha etkileyici bir miktar almaya hazırlanıyordu, bu miktar en üst düzey 200 yöneticinin toplam ödemesinin altı katı büyüklüğündeydi.

Elon Musk’ın 56 milyar dolarlık maaş talebini mahkeme bile saçma buldu

Geçtiğimiz on yılda, Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk, olağanüstü başarılar elde etti. Tesla sadece elektrikli araçlarla özdeşleşmekle kalmadı, piyasa değerinde de önemli bir artış gördü. Musk’ın katkılarının tanınması amacıyla, Tesla yönetim kurulu tarafından kendisine 56 milyar dolarlık hisse opsiyon paketi verildi. Bu miktarın büyüklüğünü anlamanız için, bu miktar 2024 itibarıyla 100’den fazla merkez bankasının rezervlerini aşıyor.

Bu kadar önemli bir ödemenin yapılabilmesi için kendi şirketinizin bile mahkeme onayı alması gerekiyor. Ancak, Delaware’deki bir mahkeme yargıcı, Tesla yönetim kurulu tarafından Elon Musk’a verilen 56 milyar dolarlık hisse opsiyon paketinin aşırı olduğuna ve iptal edilmesi gerektiğine hükmetti. Mahkeme, 56 milyar dolarlık ödemenin CEO’yu hissedarların çıkarlarını dikkate almadan ödüllendirdiğini ve yönetim kurulunun Musk’ın tazminatını belirlerken yeterince bağımsız hareket etmediğini belirtti.

Tesla’nın yönetim kurulu, yeni bir tazminat paketi hazırlamak zorunda kalabilir ve bu, Tesla hissedarları ile CEO arasındaki bağın gözden geçirilmesini tetikleyebilir. Musk ise karara karşılık, şirketini Delaware eyaletinde kaydettirmemek konusunda güçlü bir tavsiye ile yanıt vererek, Tesla’nın başka bir eyalete taşınabileceğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx